Przejdź do treści
mózg

Jaki typ mózgu cię charakteryzuje? Impulsywny, kompulsywny, smutny, a może lękowy?

Gdy dręczy cię gonitwa myśli i ciężko ci je wyciszyć, miewasz kłopoty ze snem – nie możesz zasnąć lub wybudzasz się nad ranem, zdarzają ci się huśtawki emocji i trudno ci czasem nad sobą zapanować, chcesz sprostać wszystkim wymaganiom ze strony szefa/ partnera /rodziny lub zdarza ci się nadmiernie czymś martwić – dobrze jest poznać typ swojego mózgu, gdyż może ci to pomóc skuteczniej się wyciszyć i zacząć lepiej funkcjonować. W poprzednim artykule podałam dziesięć zasad wartych wprowadzenia, by uspokoić swój mózg. Przeczytasz o nich TUTAJ  Dzisiaj skupiam się na bardziej szczegółowym opisie dotyczącym typów mózgu i tego, co może pomóc każdemu z nich.

Przed tobą pięć typów mózgu, które są warte uspokojenia. Czy któryś z nich należy do ciebie? Daniel G. Amen, psychiatra i badacz układu nerwowego, klinicysta oraz specjalista badań obrazowych mózgu wyróżnia:

Typ nr 1 – mózg impulsywny
Osobom, które mają ten typ mózgu trudno jest kontrolować swoje impulsy, mają trudności z koncentracją uwagi. Trudność sprawia im także zapanowanie nad sobą, gdy coś przyjdzie im na myśl – od razu chcą działać. Stąd bywa, że działają lekkomyślnie. Wiąże się to z obniżoną aktywnością mózgu w obszarze kory przedczołowej (odpowiedzialnej za racjonalne myślenie, hamowanie impulsów, podejmowanie decyzji, itp.). Kora przedczołowa to takie miejsce, z którego przemawia do nas cichy głos rozsądku, mówiący np. że lepiej będzie zjeść jedną gałkę loda niż cały duży deser z kilkoma kulkami lodów i bitą śmietaną. Impulsywny typ mózgu jest często charakterystyczny dla osób z nadpobudliwością ruchową (ADHD).
Wyniki badań doktora Amena wykazują, że gdy „osoby z impulsywnym typem mózgu usiłują się skoncentrować, obniża się u nich aktywność w korze przedczołowej, co jeszcze bardziej osłabia kontrolę nad własnym zachowaniem. Im bardziej na przykład starają się schudnąć, tym ich sytuacja staje się gorsza. Najczęściej to samo dotyczy palaczy i osób nadużywających kofeiny”.

Aby poprawić funkcjonowanie kory przedczołowej w tym typie mózgu należy zwiększyć stężenie dopaminy, hormonu wpływającego na nasze samopoczucie, motywację do działania i energię. Jak to zrobić? Zwiększyć w diecie ilość spożywanego białka, a obniżyć ilość węglowodanów, przy współudziale aktywności fizycznej. Pomaga także picie zielonej herbaty czy zażywanie żeń-szenia.

Typ nr 2 – mózg kompulsywny
Jeśli zdarza ci się pogrążać w negatywnym myśleniu czy postępowaniu, nadmiernie czymś martwić czy mieć kłopoty ze snem, bywasz nieugięta, konfliktowa, prowokująca, nie znosisz sprzeciwu, a także nosisz w sobie urazy z przeszłości – prawdopodobnie posiadasz mózg typu kompulsywnego.
Jego zaletą jest to, że nie potrzebujesz się dodatkowo stymulować. W tym wypadku kofeina czy tabletki odchudzające, działając pobudzająco, niestety mogą pogorszyć sytuację.
Mózg kompulsywny miewają często osoby, chorujące na depresję, anoreksję, zaburzenia lękowe, osoby z zaburzeniem obsesyjno-kompulsywnym.
Pomocne, w przypadku tego typu mózgu, jest zwiększenie poziomu serotoniny. Tak działa na przykład aktywność fizyczna połączona z przyjmowaniem szafranu czy dziurawca. A także konkretne środki farmaceutyczne zapisane przez lekarza psychiatrę.
Prostym sposobem na podwyższenie sobie poziomu serotoniny są na przykład węglowodany proste, zawarte w białym pieczywie, makaronach, słodyczach. Jednak wyłącznie doraźnie. Na dłuższą metę te sposoby spowodują więcej szkody niż pożytku.

Typ nr 3 – mózg impulsywno-kompulsywny
Ten typ mózgu zdarza się często osobom chorującym na przykład na bulimię. Z jednej strony czują przymus nadmiernego jedzenia, a z drugiej nie mogą się przed tym opanować, a następnie oczyszczać się. Osobom z impulsywno-kompulsywnym typem mózgu trudno jest uwolnić się od negatywnych myśli, a także panować nad sobą i swoimi impulsami, gdyż cechuje ich niska aktywność w obszarze kory przedczołowej (to ona odpowiada za kontrolę i hamowanie impulsów).
Jak podaje dr Amen, ten typ mózgu występuje bardzo często u dzieci, a także wnuków alkoholików.
Pomoc może przynieść np. połączenie ćwiczeń fizycznych ze spożywaniem zielonej herbaty, nie osobno.

Typ nr 4 – mózg smutny
Jest charakterystyczny dla osób często doświadczających smutku, intensywnego przygnębienia, melancholii, apatii, a także bólu fizycznego. To osoby z niewielkim zasobem energii i niskim poczuciem wewnętrznej wartości. Obszar nadmiernie aktywny to u nich układ limbiczny, który odpowiedzialny jest za emocje, i wpływa na zaburzenia nastroju.
Pomóc może suplementowanie witaminy D oraz aktywność fizyczna, a także olej rybi.

Typ nr 5 – mózg lękowy
Typowe dla tego typu mózgu są napięcie, podenerwowanie, odczuwanie lęku, unikanie konfliktów, a także predyspozycje do snucia czarnych scenariuszy. Według psychiatry Daniela Amena, może to być związane np. z niedoborem kwasu gamma-aminomasłowego (GABA) i prowadzić do zaburzeń lękowych oraz nadmiernego napięcia fizycznego.
W tym przypadku pomocne będą np. medytacja, a także połączenie witaminy B6, magnezu i GABA, co wpływa na większe odprężenie i lepsze panowanie nad sobą.

Daniel Amen podkreśla, iż wiele osób posiada połączenie kilku typów mózgu, natomiast zawsze zaczyna się pracę i uspokajanie od tego typu, który nam najbardziej przeszkadza, a dopiero potem przechodzi się do kolejnych.

***Jeśli szukasz więcej informacji w tym temacie, zachęcam cię do zajrzenia na stronę doktora Daniela G. Amena: www.amenclinics.com


Uważasz tekst za wartościowy? Udostępnij ważnym dla siebie osobom.

Edyta Bartosiewicz, Twój coach kryzysowy